Přezkoušení turbodmychadel

Testování turba provádíme pomocí simulace reálného provozu na testovací stolici, během kterého měříme a vyhodnocujeme jeho provozní a technické vlastnosti. Součástí otestování turbodmychadla je také jeho kompletní vyšistění, nastavení a diagnostika regulačních celků (kalibrace regulace) a také vyvažování ložiskového uzlu až k hranici 250.000 ot/min!

HOLSET E-TOOL je určený pro turbodmychadla nákladních a průmyslových aplikací s technologií VGT – IVECO, SCANIA, VOLVO… Pomocí tohoto přístroje lze nejen diagnostikovat regulace turbodmychadel, ale také provádět jejich přesnou kalibraci, která je nezbytná pro správnou funkci turbodmychadla.
Simulace reálného provozu na testovací stolici – tzv. horká zkouška spočívá v napojení turba na okruh mazání a následné roztočení ložiskového středu až k hranici maximálních provozních otáček. Tímto testem lze odhalit i tu nejmenší nevyváženost i úniky oleje.
Součástí testu turba je i vyvážení. To je provedeno na stroji SCHENCK nové generace – jedná se o absolutní špičku v oblasti vyvažování komponentů. Jelikož i nános nečistot může způsobit lehkou nevyváženost ložiskového středu, projdou všechny komponenty kompletním ultrazvukovým i abrazivním vyčistěním.
Pro testování moderních elektronických regulací používáme autorizované testery přímo of výrobců daných turbodmychadel. Díky těmto přístrojům jsme schopni přesně určit případné poškození nebo nesprávnou funkci regulačnícho celku a následné provést kalibraci nebo předložit návrh opravy.
V rámci testování turbodmychadel s proměnlivou geometrií (VNT/VTG/VGT) výrobců BorgWarner (KKK & Schwitzer), Garrett, Holset, Mitsubishi a IHI dojde také k vyčistění natáčecího ústrojí a natáčecích/vodících lopatek. Tento krok je nezbytný, jelikož zanesený mechanismus je často příčinou selhání regulace.
Více o testování turbodmychadel se dovíte v našem firemním videu nebo telefonicky na 222 265 475

Vyvažování

 • Vyvažování se provádí na stroji SCHENCK – absolutní špička v této oblasti
 • Maximální hodnota efektivního snímání je 250.000 ot/min
 • Vyvážení široké palety turbodmychadel: osobní vozy, užitkové vozy, nákladní vozy, trucky, průmyslové stroje, zemědělské stroje i turbodmychadla pro závodní aplikace
 • Výstupem je graficky znázorněný diagram – znázornění průběhu a nevyváženosti
 • Životnost – ložiska mohou být vibracemi silně namáhána, podléhají značnému a rychlému opotřebení
 • Bezpečnost – chvění vlivem neodborného vyvážení může způsobit rozpojení spojů nebo únavu materiálu – ohrožení člověka i stroje
 • Kvalita – spatně vyvážené turbodmychadlo je hlučné a negativně se podepíše na výkonu motoru 

Testovací stanice

Test spočívá ve fyzickém roztočení turbodmychadla na testovací stolici až do výrobcem stanovených maximálních provozních otáček a následnou analýzou:

 • úrovně vibrací turbodmychadla (laserový snímač Brüel & Kjaer)
 • ověření těsností skříní (případné prolínání oleje/spalin v určitých tlakových bodech)
 • ověření funkce regulace (test regulace v podmínkách reálného provozu)
 • měření radiálních a axiálních vůlí turbodmychadla (nesmí překročit tolerance 0,05mm)

Výstupem ze zkušebny je zjištění stavu turbodmychadla spolu s vyplněním protokolem o přezkoušení.

Začít chat
1
Společně vrátíme Vašemu vozu výkon! 🤝 Pokud se před tím potřebujete na něco zeptat, napište nám to sem 👇 Rychle to spolu vyřešíme 🙂

Nebo rovnou volejte +420 222 265 475 📞Po-Pá 7:30 do 17:00