Viskózné ventilátory

Jsme autorizovaný distributor viskóznych ventilátorů a spojek značiek BORGWARNER a BEHR HELLA SERVICE.

V roku 2011 sme rozšírili naše portfólio o sortiment viskóznych ventilátorov a viskóznych spojok výrobcov BEHR HELLA SERVICE a BorgWarner THERMAL SYSTEMS.

Sme Vám schopní ponúknuť viskózné ventilátory na všetky typy vozidiel, najmä potom na nákladné automobily výrobcov AVIA , RENAULT , MERCEDES , DAF , MAN , IVECO, SCANIA a VOLVO. Všetky položky nášho visko sortimente máme buď skladom, alebo na objednávku do troch pracovných dní.

Distribucia a predaj

Predaj viskóznych ventilátorov a viskóznych spojok BorgWarner a BEHR – HELLA :

 • Ventilátor s viskóznou spojkou je ventilátor vybavený spojkou využívajúcu trenie v kvapalinách , ktoré je závislé na teplote
 • Prenáša krútiaci moment s premenlivým preklzovaním
 • Ventilátor za pomocou viskospojky účinkuje , len ak je skutočne potrebné
 • Asi v 90 % jazdných situácií postačuje aerodynamické prúdenie – náporové
 • chladenie
 • Býva upevnená pomocou prevlečnej matice s ľavotočivým závitom na hriadeli vodného čerpadla
 • Pri skladovaní nesmie byť dlhú dobu naklonená o viac ako 45 ° – najmä spojka , ktorá už bola v prevádzke

Poradenstvo

 • Poradenstvo ohľadom dostupného sortimentu visko ventilátorov a visko spojok
 • Aplikácia jednotlivých typov visko sortimentu
 • Správná identifikácie typu viskózneho ventilátora a možné náhrady

BorgWarner Visctronic™

Paralelně s výkony motorů rostou také požadavky na jejich spolehlivé a dostatečné chlazení. Viskózní ventilátory Visctronic ™ výrobce BorgWarner nové generace jsou perfektním příkladem několikaleté inovace a představují absolutní špičku v oblasti chlazení pro motory nákladních, průmyslových a také zemědělských aplikací.  

Ventilátor s viskózní spojkou je vybavený spojkou využívající tření v kapalinách, které je závislé na teplotě. V případě Visctronic, dochází k přepouštění kapaliny pomocí elektromagnetického ventilu. Díky této regulaci zajišťují ventilátory Visctronic precizní chladicí výkon, čímž šetří spotřebu paliva v rozsahu 9-10% oproti spojkám starší konstrukce. Vistronic díky robustnímu zpracování a konstrukci z lehkých materiálů také omezují „parazitickou“ zátěž na klikový hřídel motoru, na kterém jsou upevněny buď napřímo, nebo skrze soustavu poháněnou klínovým řemenem, což se kladně projevuje vyšším výkonem motoru. Viskospojky a viskoventilátory BorgWarner najdete zejména na nákladních vozidlech MAN, DAF, Volvo, Scania, Mercedes-Benz, RVI (Renault), DAEWOO-AVIA, ale také na strojích koncernu AGCO—Challenger, Valtra, Fendt a Massey-Ferguson.

Jak fungují viskospojky BorgWarner Vistronic:

 1. Vnitřní spojkový disk (modrý) je poháněn hřídelí (zelená), která je přímo napojena na klikový hřídel motoru nebo na hnací soustavu skrze klínový řemen. Vstupní otáčky hřídele jsou ekvivalentní otáčkám motoru, případně jsou navýšeny pomocí přídavné převodové soustavy.
 2. Vnitřní spojkový disk a vnější obal jsou odpojovány od vstupní hnací hřídele pomocí soustavy speciálních valivých ložisek.
 3. Vnitřní spojkový disk a vnější obal mezi sebou vytváří komoru, která je při běhu motoru naplněna silikonovou tekutinou. Její vlastnosti regulují prokluz viskospojky.
 4. Množství silikonové kapaliny je regulováno pomocí elektromagnetického přepouštěcího ventilu, čímž dochází k preciznímu regulování otáček ventilátoru. Vyprázdnění komory (neboli vypnutí ventilátoru) probíhá skrze přepuštění kapaliny

 

do reservoáru (6) skrze odtokové kanálky (5). Pokud je potřeba motor chladit a visko spojka musí naběhnout, ventil (4) do komory napustí silikonovou kapalinu v adekvátním množství. Regulace tohoto množství probíhá ve spolupráci s řídicí jednotkou motoru, která pro tento účel obsahuje speciální modul.

Začít chat
1
Společně vrátíme Vašemu vozu výkon! 🤝 Pokud se před tím potřebujete na něco zeptat, napište nám to sem 👇 Rychle to spolu vyřešíme 🙂 Nebo rovnou volejte +420 222 265 475 📞 Od pondělí do pátku od 7:00 do 17:30